برای آزمون آموزگار ابتدایی چی بخونم؟ (نکات مهم)

“برای آزمون آموزگار ابتدایی چی بخونم؟” این پرسش اساسی، دغدغه بسیاری از افرادی است که به آموزگاری و یا تدریس در مقطع ابتدایی علاقه دارند و می‌خواهند با مطالعه صحیح و دقیق منابع این آزمون سهم بیشتری در موفقیت شغلی خود داشته باشند.

همان‌طور که می‌دانید وزارت آموزش و پرورش با کسب مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور و با همکاری سازمان سنجش آموزش فراخوانی را به منظور جذب داوطلبان متقاضی استخدام در آموزش و پرورش منتشر نموده است. در این فراخوان برای استخدام آموزگار ابتدایی نیز قوانین و مقررات و شرایطی تدوین شده است. به همین دلیل داوطلبان استخدام در این مقطع و در شغل آموزگاری نیز می‌توانند در آزمون مورد نظر شرکت کرده و پذیرفته شوند.

بنابراین اگر شما هم داوطلب استخدام در مقطع ابتدایی و یا دبستان و آموزگاری در آن هستید می‌توانید در این آزمون ثبت نام کرده و مراحل استخدام را پشت سر بگذارید.

در این مقاله به ارائه مطالبی در این زمینه خواهیم پرداخت و به این پرسش پاسخ خواهیم داد که برای آزمون آموزگار ابتدایی چی بخونم؟. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط، مدارک مورد نیاز و منابع این آزمون هستید با ما همراه باشید.

مهمترین شرایط استخدام آموزگار ابتدایی

داوطلبانی که تمایل به استخدام در آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی و شغل آموزگاری دارند، باید در ابتدا دفترچه این آزمون را تهیه و مطالعه کرده و فرم ثبت نام خود را تکمیل کنند. به طور کلی شرایط استخدام آموزگار دبستان نسبت به دیگر آزمون‌ها محدودتر است اما داوطلبان باید برخی از شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در دفترچه آزمون اختصاصی را داشته باشند.

در غیر این صورت پذیرفته نخواهند شد. از مهمترین این شرایط می‌توان به داشتن تابعیت ایران و اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از ادیان موجود در قانون اساسی اشاره کرد و یا التزام به قانون جمهوری اسلامی ایران، انجام خدمت و یا معافیت قانونی برای آقایان، داشتن سلامت جسمانی، نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، نداشتن سابقه محکومیت جزایی مؤثر، نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی، داشتن حداقل ۲۰ و حداکثر ۴۰ سال برای داوطلبان لیسانس و فوق لیسانس را نام برد.

داوطلبان این آزمون نباید از نیروهای خرید خدمت دستگاه‌های اجرایی و یا بازنشسته باشند.

مدارک مورد نیاز برای استخدام آموزگار ابتدایی

پیش از اینکه بدانید برای آزمون آموزگار ابتدایی چی بخونم؟، باید مدارک مورد نیاز برای این آزمون را نیز تهیه کنید. از مهمترین این مدارک می‌توان به شناسنامه، کارت ملی، اطلاعات محل سکونت و تاهل و یا تجرد داوطلب اشاره کرد.

داوطلبان باید مدارک اطلاعات تحصیلی شامل آخرین مدرک، کد رشته‌های شغلی انتخابی، مدارک مربوط به سهمیه‌های انتخابی، مدارک مرتبط با وضعیت جسمانی و…. را نیز تهیه کنند. این مدارک باید موثق و صحیح باشند و در فرم ثبت نامی داوطلب به ثبت برسند.

تمامی مدارک ارائه شده در صورت پذیرفته شدن داوطلب برای آموزگاری در مقطع ابتدایی در مرحله مربوط رسیدگی خواهند شد.

رشته‌های ثبت نام برای استخدام آموزگار ابتدایی

پیش از اینکه به این پرسش پاسخ دهید که برای آزمون آموزگار ابتدایی چی بخونم؟، باید از رشته‌های ثبت نام برای استخدام شدن در این شغل آگاهی کافی به دست آورید. در واقع رشته تحصیلی شما باید در موارد اعلام شده در دفترچه آزمون به چشم خورده و با آن تطابق داشته باشد‌. در غیر این صورت امکان شرکت در آن را نخواهید داشت.

نکته قابل ذکر دیگر این است که رشته‌های ثبت نام استخدام آموزگار دبستان تنوع بسیار بالایی داشته و گرایش‌ها و شاخه‌های مختلفی را در بر می‌گیرند. حواستان به این نکته هم باشد که داوطلبان این آزمون استخدامی باید برای ثبت نام در آن دارای مدرک لیسانس و یا فوق لیسانس باشند.

از مهمترین رشته‌های مقطع لیسانس برای شرکت در این آزمون استخدامی می‌توان به علوم تربیتی، شیمی محض، آموزش فیزیک، آموزش ریاضی، زیست شناسی تمامی گرایش‌ها، آموزش و پرورش ابتدایی، آموزش الهیات، مشاوره، تاریخ، آموزش زبان و ادبیات فارسی و…. اشاره کرد.

در مقطع فوق لیسانس نیز داوطلبان می‌توانند با رشته‌هایی از قبیل برنامه‌ریزی درسی، روانشناسی سلامت، علوم قرآن و حدیث، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و…. در این آزمون شرکت کنند.

برخی از مهمترین رشته‌های تحصیلی گروه معارف اسلامی نیز عبارتند از: الهیات اخلاقی، علوم و معارف نهج البلاغه، فقه و معارف اسلامی گرایش قرآن الهیات و معارف اسلامی، معارف اسلامی و تبلیغ و….. 

برای اینکه بدانید رشته تحصیلی شما جزو موارد ذکر شده در دفترچه آزمون است یا خیر باید به مطالعه کامل آن اقدام کرده و تمامی رشته‌ها و گرایش‌های ذکر شده و شرایط پذیرش در آن‌ها را به طور کامل و دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار دهید و پس از ارزیابی دقیق و کسب اطلاعات کافی، فرایند ثبت نام را آغاز کنید.

برای آزمون آموزگار ابتدایی چی بخونم؟

در این بخش به منابع مورد نیاز برای آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی اشاره خواهیم کرد. مرحله‌ای که پس از تکمیل کردن فرم ثبت نام به آن وارد شده و باید نسبت به آن دقت و توجه کافی به خرج دهید.

در حقیقت تمامی داوطلبان متقاضی شرکت در این آزمون که تمایل به پذیرفته شدن دارند باید به منظور به دست آوردن حد نصاب و مورد نیاز نمره آزمون به بررسی منابع آن پرداخته و با مطالعه آن‌ها به مرحله و مراحل بعدی استخدام خود وارد شوند.

لازم به ذکر است که در این آزمون منابع در سه دسته اصلی جای گرفته و شامل منابع عمومی، اختصاصی و منابع تخصصی هستند. همان‌طور که می‌دانید منابع عمومی به آن‌هایی گفته می‌شود که برای تمامی داوطلبان شرکت کننده در این آزمون و به صورت مشترک در نظر گرفته شده‌اند. در حالی که منابع اختصاصی و تخصصی از این ویژگی برخوردار نشده و شامل حال تمامی داوطلبان نخواهند شد.

منابع عمومی خود شامل مجموعه کتب دیگری بوده و منابع تخصصی و اختصاصی نیز چندین مجموعه مطالعاتی را در بر می‌گیرند. برای نمونه منابع حیطه عمومی آزمون استخدام آموزگار ابتدایی شامل: تاریخ و فرهنگ تمدن، تعلیم و تربیت اسلامی، معارف و اندیشه‌های اسلامی و انقلابی، دانش سیاسی، اجتماعی و حقوق اساسی است که توانایی‌ها و مهارت‌های عمومی و ذهنی داوطلبان را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهند.

هر کدام از این عناوین، مجموعه کتب و منابع خاصی را پوشش می‌دهند. برای نمونه برای به دست آوردن حد نصاب نمره در بخش تاریخ و فرهنگ و تمدن، داوطلبان باید به کتبی از قبیل خدمات متقابل اسلام و ایران نوشته شهید مطهری تسلط کافی داشته باشند و یا کتاب مروری بر دستاوردهای ۴۰ سال انقلاب اسلامی ایران را مطالعه کرده باشند.

برای کسب حد نصاب نمره در حیطه عمومی تعلیم و تربیت اسلامی هم باید بر مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی جمهوری اسلامی مسلط باشید.

برخی از منابع این آزمون حیطه اختصاصی را در بر می‌گیرند. این منابع شامل مواردی از قبیل: اسناد و قوانین بالادستی آموزش و پرورش هستند و برای تسلط بر آن‌ها باید به سیاست‌های کلی ایجاد تحول در آموزش و پرورش، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جمهوری اسلامی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین نامه اجرایی مدارس مصوب سال ۱۴۰۰ شورای عالی آموزش و پرورش مسلط شوید.

روش‌ها و فنون تدریس، روانشناسی تربیتی، سنجش اندازه‌گیری پیشرفت تحصیلی از دیگر منابع اختصاصی آزمون استخدام آموزگار ابتدایی هستند و برای هر حیطه نیاز به مطالعه کتب و مباحث خاصی است.

برای پذیرفته شدن در این آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید برخی از منابع تخصصی را نیز مطالعه کرده و به مباحث آن‌ها به میزان کافی مسلط شوید.

از مهمترین این منابع می‌توان به مفاهیم پایه متون و روش‌های یاد دهی قرآن و هدیه‌های آسمانی دوره ابتدایی اشاره کرد و یا مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی ریاضی دوره ابتدایی را نام برد. داوطلبان این آزمون باید برای پذیرفته شدن و کسب حد نصاب نمره بر مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی علوم تجربی دوره ابتدایی نیز مسلط بوده و مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی فارسی دوره ابتدایی را به خوبی بشناسند.

آشنایی و تسلط بر مفاهیم پایه متون و روش‌های یاددهی مطالعات اجتماعی دوره ابتدایی نیز ضرورت دارد. شما می‌توانید به فهرست این منابع به صورت کامل و جامع در دفترچه آزمون دسترسی داشته و آن‌ها را تهیه کنید.

مصاحبه برای استخدام آموزگار ابتدایی

تاکنون به این پرسش پاسخ دادیم که برای آزمون آموزگار ابتدایی چی بخونم؟. در این بخش به مصاحبه استخدام آموزگار ابتدایی و نکات آن خواهیم پرداخت. در واقع داوطلبان بعد از پذیرفته شدن در مرحله آزمون کتبی باید در یک مصاحبه نیز شرکت کنند.

حواستان باشد که تنها داوطلبانی وارد این مرحله خواهند شد که توانسته باشند حد نصاب آزمون کتبی را به دست آورند. برای انجام این مصاحبه نیز باید داوطلبان بر منابع ذکر شده در بالا تسلط کافی و کامل داشته باشند.

اگر بتوانید این گام را نیز با موفقیت پشت سر بگذارید به استخدام آموزش و پرورش برای شغل آموزگار مقطع ابتدایی در خواهید آمد. پس می‌توانید مراحل پایانی استخدام خود را پیگیری کرده و گا‌م‌های جذب نهایی را پشت سر بگذارید.

نوع وضعیت استخدام شما در آموزش و پرورش می‌تواند رسمی، قراردادی و یا پیمانی باشد که هر کدام از ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار شده و حقوق و مزایای آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

5 دیدگاه

  1. بسیار عالی تشکر

  2. سپیده امشاسفند

    سپاس از شما ممنون میشم نمونه سوالات ازمون استخدامی اموزگار ابتدایی را برای من بفرستید

  3. با تشکر از سایت شما توضیحات کامل بود اگر لطف کنید سوالات استخدامی آموزگار ابتدایی را به ایمیلم ارسال کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *