معلم ابتدایی بهتر است یا دبیرستان؟

معلم ابتدایی بهتر است یا دبیرستان موضوع مهمی است که ذهن افراد علا‌قه‌مند به این شغل را به خود مشغول می‌کند. ویژگی خاصی در تدریس معلمان مورد علاقه ما وجود داشت که آنها را برای همیشه در ذهن ما ماندگار کرد. در نگاه اول شاید این شغل کاری ساده باشد اما این حرفه ارزشمند چیزی بیشتر از ایستادن جلوی تخته کلاس و صحبت برای دانش‌آموزان دارد. در این پست تفاوت‌های بین تدریس دوره ابتدایی و دبیرستان را بررسی می‌کنیم.

ویژگی‌های رفتاری معلم ابتدایی و دبیرستان

فداکاری، قابل اعتماد بودن و داشتن اشتیاق واقعی برای آموزش و رفاه دانش‌آموزان ویژگی‌های مشترک تدریس در این دو پایه تحصیلی هستند. اما دوره ابتدایی و دبیرستان از جهات دیگری مثل برنامه درسی، رفتار با دانش‌آموزان، روش‌های تدریس و فضای کلاس تفاوت دارند. در این بخش به مهم‌ترین جنبه‌های متفاوت بین این دو دوره آموزشی می‌پردازیم. راستی سوالات آموزگار ابتدایی را می توانید از اینجا دانلود کنید

صبوری

معلمان ابتدایی و دبیرستان باید صبور و شکیبا باشند. اما این ویژگی برای معلم ابتدایی بارزتر است. چون دانش‌آموزان سنین پایین‌تر به راهنمایی، توجه و حمایت عاطفی بیشتری از سوی معلم خود نیاز دارند. در نتیجه این امر میزان بیشتری از شکیبایی و شفقت معلم را در یک محیط پرورشی می‌طلبد.

سازگاری

میزان سازگاری معلمان دوره ابتدایی بیشتر از دوره دبیرستان است. چون محتوای مورد نظر آنها دامنه وسیعی نسبت به موضوعات تخصصی دوره دبیرستان دارد. بنابراین آنها باید با همه دروس پایه مورد نظر خود کاملاً آشنا شوند. اما معلم دبیرستان تنها باید روی تدریس یک درس خاص تمرکز کند.

دانش موضوعی

دبیرستان پایه‌ای برای شروع موفق دانشگاه است و معلم این مقطع باید دانش عمیق‌تری داشته‌باشد. به‌روز بودن معلم و آگاهی او از مقالات جدید منتشر شده مرتبط با رشته‌ تحصیلی خودش اهمیت دارد و باید بتواند موضوعات و مفاهیم پیچیده را برای دانش‌آموزانش توضیح دهد.

به همین دلیل معلم دوره دبیرستان در ایجاد مهارت‌های پیشرفته از دانش‌آموزان خود حمایت می‌کند. اما معلمان دوره ابتدایی به دامنه وسیعی از موضوعات می‌پردازند که با وجود وسعت، نیاز کمتری به تحلیل عمیق محتوا دارد. در نتیجه معلم ابتدایی موضوع درس را به‌صورت روان و ساده برای شاگردان تدریس می‌کند. 

مدیریت کلاس درس

چالش‌های رفتاری با والدین و معلم در دوره دبیرستان به دلیل ورود به سن نوجوانی بیشتر می‌شود. در نتیجه معلم باید بداند چطور با آنها رفتار کند. اما معلم دوره ابتدایی باید بیشتر وقت خود را صرف حفظ نظم کلاس کند. نکته مهم این است که هر دوی این معلمان باید به دانش‌آموزان خود توجه کنند اما نحوه و میزان آن متفاوت است. 

الگو برداری از معلم

معلم برای شاگرد‌هایش در هر مقطع سنی معمولاً یک الگوی فعال و پویا است. در دوره ابتدایی این فرآیند روی رشد شخصیت و شکل‌گیری رفتارهای صحیح متمرکز می‌شود. اما دانش‌آموزان بزرگتر دبیرستانی به موفقیت معلم خود توجه می‌کنند. به علاوه دانش‌آموزان دبیرستانی هنگام تصمیم‌گیری‌های مهم در مورد ادامه تحصیل، پیدا کردن شغل مناسب و انتخاب‌های مهم زندگی از معلم راهنمایی می‌خواهند.

معلم دوره ابتدایی باشیم یا دبیرستان؟

هر دو موقعیت تدریس در دوره ابتدایی و دبیرستان ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فردی دارند. تصمیم‌گیری برای تبدیل شدن به یک معلم دوره دبستان یا بالاتر به ترجیحات، علایق و نقاط قوت شما بستگی دارد. معلمان مدارس ابتدایی با کودکان کوچکتر کار می‌کنند که معمولاً کلاس اول تا پایه پنجم یا ششم را شامل می‌‍‌شود. این دسته از معلمان اغلب مسئولیت مهمی برای تدریس چندین موضوع از جمله ریاضی، فارسی و نگارش، علوم و مطالعات اجتماعی دارند.

معلمان مدارس ابتدایی فرصت بیشتری صرف ایجاد مهارت‌های صحیح رفتاری در شاگردان خود می‌کنند. زیرا آنها اغلب اولین کسی هستند که دانش‌آموزان در محیط رسمی مدرسه با آنها مواجه می‌شوند. معلم دبستان با شاگردانش مشارکت بیشتری برای انجام فعالیت‌های خلاقانه و عملی دارد.

معلمان مدارس ابتدایی این شانس را دارند که عشق دائمی به یادگیری و مطالعه در دانش‌آموزان تقویت شود. چون به آنها کمک می‌کنند تا موضوعات جدیدی را تجربه کرده و کشف کنند. اما به‌طور کلی می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته‌باشید. با مطالعه این بخش قرار است متوجه شویم که خصوصیات اخلاقی و رفتاری ما مناسب تدریس در کدام پایه تحصیلی است.

تفاوت ساختار کلاسی

دوره دبستان اولین مرحله‌ای است که دانش‌آموزان در آموزش رسمی خود تجربه می‌کنند. به همین دلیل باید با بازی و سرگرمی همراه باشد تا دانش‌آموزان از درس‌های مختلف خسته نشوند. روحیات کودکان در دوره ابتدایی حساس است و هنوز مقررات مدرسه را به خوبی نمی‌دانند. پس معلم باید رفتار کودکانه شاگردان خود را به خوبی بشناسد. تدریس دوره دبستان اگر با خلاقیت و قصه‌گویی همراه شود همه دانش‌آموزان با اشتیاق به درس گوش می‌دهند.

اما همه چیز در دوره دبیرستان رسمی‌تر است. موضوعات تدریس شده کاملاً تخصصی هستند و معلم باید جدی‌تر رفتار کند تا شاگردانش در کنکور و ورود به دانشگاه موفق شوند. معلم دبیرستان باید از روش‌های پیچیده‌ای استفاده کند تا دانش‌آموزان تکنیک‌های حل مسئله‌ را یاد بگیرند. 

سن دانش‌آموزان  

معلمان مدارس ابتدایی معمولاً با کودکان ۷ تا ۱۱ ساله کار می‌کنند و طیفی از موضوعات مختلف را آموزش می‌دهند. اگر از کار با کودکان خردسال و شکل دادن به مهارت‌ و شخصیت آنها لذت می‌برید بنابراین انتخاب شما باید معلمی در پایه ابتدایی باشد. اما معلمان دبیرستان اغلب در موضوعات خاصی تخصص دارند و با دانش‌آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ ساله کار می‌کنند. پس اگر می‌خواهید نوجوانان مخاطب صحبت‌های شما باشند پس تدریس دبیرستان را انتخاب کنید.

مهارت‌ها

به نقاط قوت و درس مورد علاقه خود توجه داشته‌باشید. برای تدریس در دبیرستان نیاز دارید که روی موضوعات محوری و خاصی به‌صورت کاملاً دقیق کار کنید. اما برای معلمی در دوره ابتدایی تنها کافیست که محتوای کتاب‌های درسی را مطالعه کرده و آن را با لحنی دوستانه و صمیمی به شاگردان خود آموزش دهید.

وقت

در اکثر اوقات معلم دوره ابتدایی همه وقت خود را صرف ارائه محتوای درسی می‌کند. چون در دبستان تدریس باید خلاقانه باشد تا برای دانش‌آموزان کسل‌کننده نباشد. والدین در دوره ابتدایی با معلم بیشتر در تعامل هستند. به همین دلیل معلمی که دوره ابتدایی را انتخاب کرده باید وقت بیشتری را صرف کار و حرفه خود کند.

انرژی

معلمان مدارس ابتدایی نقش مهمی در پرورش و رشد کودکان دارند. اما دانش‌آموزان دوره دبیرستان خودشان شیوه مطالعه و یادگیری را انتخاب می‌کنند. پس اگر می‌توانید در کلاس درس فعال باشید و تکالیف کلاسی دانش‌آموزان را مرتب و با نظم خاصی تصحیح کنید باید معلم دوره ابتدایی شوید.

جمع‌بندی

در این پست به بررسی این مسئله که معلم ابتدایی بهتر است یا دبیرستان پرداختیم. باتوجه به ویژگی‌های شخصیتی، رفتاری و روحیه خودمان می‌توانیم هرکدام از این دو شغل مهم و تأثیرگذار را انتخاب کنیم. نکته مهم این است که هر دوی این موارد در جامعه نقش مهمی دارند. چون دانش‌آموزان در هر مقطعی سرمایه‌های ارزشمندی هستند که رشد و پرورش آنها توسط معلمان عزیزمان به بهترین شکل ممکن انجام می‌گیرد.

یک دیدگاه

  1. به نظر من معلم دبیرستان بودن خیلی بهتر هستش واقعا بچه های کم سن و سال رو نمیشه تحمل کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *