رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی

شناخت رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی به شما این اجازه را می‌دهد تا آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنید. در سال‌های اخیر نیاز به استخدام معلمان ابتدایی چندین برابر شده است و به همین دلیل شاهد تسهیل این امر بوده‌ایم.

خوشبختانه تعداد رشته‌‌های خاصی که فارغ التحصیلان آن‌ها می‌‌توانند در حوزه آموزگار مقطع ابتدای مشغول به کار شوند افزایش یافته است. اگر در این زمینه کنجکاو هستید و قصد دارید اطلاعات خود را کامل کنید، توصیه می‌‌کنیم که ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.

آموزش ابتدایی

طبیعتاً اولین موردی که در این مورد به آن اشاره کنیم، رشته «آموزش ابتدایی»‌ است. این رشته برخلاف سایر مواردی که ادامه از آن‌ها یاد خواهیم کرد به صورت اختصاصی جهت علاقه‌مندان به تحصیل در این رده سنی طراحی شده است و به همین دلیل دارای مشخصات ویژه خود است.

در رشته آموزش ابتدایی مفاد مهمی که در آینده شغلی معلمان ابتدایی اثرگذار هستند به آن‌ها ارائه می‌شود تا بتوانند پس از حضور در کلاس درس به بهترین شکل ممکن نسل آینده را تربیت کنند. امروزه علاقه‌مندان بسیار زیادی رشته آموزش ابتدایی را هم به خاطر جذابیت و هم به خاطر موقعیت شغلی خاصی که به وسیله آن فراهم می‌شود،‌ انتخاب می‌کنند.

برنامه‌ریزی درسی

یکی دیگر از رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی، برنامه‌ریزی درسی است. این رشته نیز همانند رشته پیشین دارای متقاضیان بسیاری است و در اکثر دانشگاه‌های معتبر می‌توان به آن دسترسی داشت. برنامه‌ریزی درسی به شکل صحیح نقش بسیار مهمی در آموزش دارد و به همین جهت نقش ان را نمی‌توان نادیده گرفت.

این رشته تحصیلی هم برای آموزش ابتدایی و هم برای مقاطع بالاتر در دسترس خواهد بود. در این رشته تحصیلی کل مواد درسی بر روی بهبود موقعیت‌های تدریس و تجمیع اطلاعات ارائه شده جهت تسریع روند آموزش است. به همین دلیل می‌‌توان گفت که حتی رشته برنامه‌ریزی درسی نیز دارای پیچیدگی‌های خاص خود است و نمی‌توان آن را یک رشته ساده دانست.

علوم تربیتی

در ادامه معرفی رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی باید به رشته علوم تربیتی اشاره کنیم. رشته علوم تربیتی برای سال‌های متمادی به عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی شناخته شده است و نمی‌توان به هیچ وجه اهمیت آن در دنیای امروزه را نادیده گرفت.

علوم تربیتی که خود به شاخه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود را می‌توان به عنوان یک جزو جداناپذیر از حوزه آموزش ابتدایی در نظر گرفت. این رشته مهم یک موقعیت مناسب جهت استخدام به عنوان معلم ابتدایی را برای شما فراهم می‌کند. بنابراین اگر هدف نهایی شما فعالیت در این حوزه است،‌ حتماً‌ چنین رشته مهمی را در نظر داشته باشید.

فلسفه تعلیم و تربیت

فلسفه تعلیم و تربیت نیز در بین رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی قرار می‌گیرد. این رشته چه گذشته و در حال حاضر از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. دارندگان مدرک لیسانس و یا فوق‌ لیسانس مربوط به رشته فلسلفه تعلیم و تربیت می‌توانند درخواست خود جهت استخدام به عنوان معلم ابتدایی را ارائه دهند و در این زمینه محدودیت خاصی وجود ندارد.

رشته فلسفه تعلیم و تربیت خود شامل زیرشاخه‌های گوناگونی است، اما به منظور استخدام به عنوان معلم حتی همان سطوح اولیه نیز به خوبی قابل بررسی هستند و نیازی به پیچیدگی تحصیلی خاصی در این زمینه وجود ندارد. بنابراین، اگر رشته تحصیلی شما فلسفه تعلیم و تربیت بوده است،‌ می‌توانید از آموزگاری مقطع ابتدایی به عنوان یک گزینه شغلی مناسب برای خود یاد کنید.

طبیعتاً دارندگان مدرک مربوط به این رشته نیز باید مراحل مربوط به آزمون، مصاحبه و… را پشت سر بگذارند تا بتوانند به عنوان معلم ابتدایی مشغول به فعالیت شوند.

مشاوره و راهنمایی

در بین رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی، باید به مشاوره و راهنمایی نیز اشاره کنیم. این رشته پس از تدوین سند جدید آموزش به لازم‌های اصلی برای حوزه ابتدایی تبدیل شد و هم اکنون نیز نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند. بنابراین، اگر دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد رشته مشاوره و راهنمایی هستید، می‌توانید در آزمون‌های استخدامی مقطع ابتدایی شرکت کنید.

مشاوره و راهنمایی همانند سایر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم دارای زیربخش‌های متعددی است که هر یک از آن‌ها دارای اهمیت بالایی هستند.

فارغ التحصیلان این رشته پس از ورود به مقطع ابتدایی می‌توانند به عنوان یک بازوی قوی برای آموزش و پرورش کشور به شمار آیند و دانش آموزان مقطع ابتدایی را به راحتی پرورش دهند. بنابراین نمی‌توان از رشته مشاوره و راهنمایی به عنوان یکی از رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی چشم‌پوشی کرد.

روانشناسی کلیه گرایش‌ها به جز روانشناسی صنعتی

تمامی گرایش‌های روانشناسی به غیر از روانشاسی صنعتی جزو رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی شناخته می‌شوند. روانشناسی در سال‌های اخیر به یک رشته پرطرفدار تبدیل شده است و دلیل آن را می‌‌توان به بازار کار مناسب ارتباط داد. از سوی دیگر روانشناسی حتی در سطح جامعه نیز پذیرفته شده است و می‌تواند به عنوان یک اهرم قدرتمند جهت استخدام مورد استفاده قرار بگیرد.

روانشناسی صنعتی به دلیل تفاوت ساختاری خود با امور مربوط به آموزش ابتدایی و علمکردهای موردنیاز در این زمینه کنار گذاشته شده است، اما این امر به معنای کم اهمیت بودن آن نیست. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی می‌توانند در مقطع آموزش ابتدایی مشغول به کار شوند و به ارائه دانش خود بپردازند.

روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی برای حوزه کودکان استثنایی کمی متفاوت هستند. از جمله این رشته‌ها باید به روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی اشاره کنیم. رشته‌ای که اگرچه کمتر شناخته شده است، اما برای چنین شرایطی به یک لازمه اساسی تبدیل می‌شود.

فارغ‌التحصیلان روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی می‌توانند درخواست خود جهت استخدام به عنوان معلمان مقطع ابتدایی را ارائه دهند و در این زمینه مشغول به کار شوند.

روانشناسی تربیتی گرایش کودکان استنثنایی

روانشناسی تربیتی دارای یک گرایش اختصاصی برای کودکان استثنایی است. بر اساس آخرین تغییرات مربوط به آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش برای مقطع ابتدایی، روانشناسی تربیتی گرایش کودکان استثنایی نیز در بین رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی قرار گرفته است.

به طبع دارندگان مدرک این رشته باید در نهایت مشغول به تدریس کودکان استثنایی در مدارس مختص به این کودکان عزیز شوند.

علوم تربیتی گرایش استثنایی

همانند روانشناسی، علوم تربیتی نیز دارای یک گرایش اختصاصی جهت آموزش کودکان استثنایی است. فارغ التحصیلان لیسانس و فوق لیسانس این رشته به عنوان یکی از رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی می‌توانند در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند.

معمولاً نیاز به این رشته بالا است و به همین دلیل شانس استخدام شدن افزایش پیدا می‌کند که خود یک مزیت مناسب برای این رشته خاص محسوب می‌شود.  

سخن پایانی

امروزه آموزش دوره ابتدایی به یکی از حیاتی‌ترین و مهم‌ترین دوره‌های آموزشی تبدیل شده است. به همین دلیل اهمیت دارد که آموزگاران ابتدایی از بین افرادی انتخاب شوند که سابقه مناسبی دارند و می‌‌توانند به خوبی دانش خود را به دانش آموزان موجود در این مقطع آموزشی، ارائه کنند.

رشته های مربوط به آموزگار ابتدایی در سال‌های اخیر تنوع گسترده‌ای یافته است تا بسیاری از افراد توانایی شرکت در آزمون‌های استخدامی مربوط به این حوزه را داشته باشند.

اگر شما نیز در رشته‌‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم تحصیل کرده‌‌اید، حتماً فرصت استخدام به عنوان یک معلم ابتدایی را خواهید داشت. البته پس از اینکه روند مصاحبه را پشت سر بگذارید و در دوره‌های تکمیلی شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *